niedziela, 3 marca 2013

Hodowla pasożytów (NIE 33,2011)


Najbardziej katolickie miasto katolickiej Polski. 
 
Jest ich prawie setka. Wszyscy ubrani na czarno. Pryszczaci. Siadają do zastawionego stołu jeden przy drugim. To seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Między nimi małe bukiety kwiatów w wazonach. Białe goździki. W kącie dodatkowy stół nakryty czerwonym obrusem. Tutaj stoją duże wazony i dorodniejsze kwiaty. To stół dla księży wychowawców. Dwa dania plus deser i kompot z wiśni. Młodzieńcy siedzą z opartymi o stół rękoma.
Czekają, aż starsza kobieta naleje im zupę do talerzy. Na tyle stara, by ich chucie mogły bezpiecznie drzemać. Ktoś chce sól. Młodzieńcy siedzą i czekają, aż zostaną obsłużeni przez staruszkę.
 W ciszy obserwują ich wychowawcy. Nie widzą ani podeszłego wieku posługaczki, ani jej artretycznego ciężkiego chodu. Ich obsługuje druga stara kobieta. Młodzi dziękują za posiłek. Bogu. Stare kobiety zbierają talerze. Niedługo seminarzyści pójdą do ogrodu. Medytować.
Będą się snuć bez celu od drzewa do drzewa. Zerkać w niebo z atencją. Czasem złożą ręce do modlitwy. w tym czasie one, kobiety, pobiegną do ich pokoi. Trzeba posprzątać. Muszą się wyrobić przed kolacją. Bo młodzi muszą mieć czysto, by spokojnie mogli pochylić czoło w wieczornej modlitwie.

Uczyć
Pelplińska diecezja to przede wszystkim XIII-wieczna katedra. Obok budynek seminarium duchownego z dziełami sztuki i wspaniały park. Niedaleko muzeum diecezjalne, a na końcu głównej ulicy Góra Jana Pawła II. Tutaj stoi metalowy podświetlany krzyż. To miejsce, w którym 12 lat temu modlił się Karol Wojtyła. Obok wznosi się wysypisko śmieci. To wszystkie atrakcje turystyczne miasta. Seminarzystów jest 99. Są jednocześnie studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Alumni nie zdają egzaminów wstępnych. Wystarcza opinia proboszcza, że są bogobojni, karni i posłuszni. I rozmowa kwalifikacyjna. w budynku seminarium jest też liceum katolickie imienia J.P.2., teoretycznie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W rzeczywistości uczniami są tylko chłopcy, a nauczycielami księża. Uczą religii, teologii, łaciny i greki. Opierają podstawy nauczania na chrześcijańskiej doktrynie powstania świata. I na nauczaniu Karola Wojtyły. W liceum, w seminarium i we wszystkich świeckich placówkach oświatowych wmieście prężnie działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). Niedawno odbył się turniej piłki ręcznej. Rozpoczął się i zakończył uroczystą mszą. Był także rajd rowerowy, już trzeci, pod hasłem "W drodze z Janem Pawłem II". Wraz z poszerzaniem wiedzy o błogosławionym rowerzyści uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy. Rajd również rozpoczął się i zakończył mszą. Młodzi biorą udział w szkoleniach na liderów, aby móc lepiej służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

Płacić
Wszyscy w mieście jedzą pelplinki oblewane czekoladą - ciastko podobne do bajaderki. To wytwór tutejszej cukierni. Wymyślono je tego wielkiego dnia - 6 czerwca 1999 r. Gdy On był na górze. Wprowadzono na rynek 10 lat później, też 6 czerwca. Za pelplinkę można zapłacić cystenem, walutą pelplińską. Wybitą w 2011 r. za pieniądze Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli za kasę podatników. Cysten przedstawia zgarbioną postać polskiego papieża i datę nadania praw miejskich Pelplinowi. Można nim płacić w każdym sklepie w mieście. Monety rozprowadzane są w bibliotece, w kioskach, a nawet w sklepie mięsnym. W ciągu dnia wszędzie słychać Radio Głos prowadzone przez katolicką rozgłośnię diecezji pelplińskiej. Pani ze sklepu mięsnego, wyraźnie zasłuchana w rozważania i Anioł Pański, zapomina, ile miała mi zapakować parówek. Zresztą nie wiem, czy brać te parówki, czy klękać.

Sprzedać
Przy katedrze jest sklep z akcesoriami kościelnymi. W sklepie jest wszystko. Począwszy od koloratek, aniołków za horrendalne pieniądze, aż po złote ornaty, złote świeczniki i złote rzeźby Jana Pawła II. Można kupić koszyczki do zbierania datków podczas nabożeństwa, opłatki pakowane po 1000 sztuk oraz specjalne tuby z banderolami, w które można zapakować zebrane podczas mszy monety. Jest też dział księgarski.
 Książki dla dzieci: "Baśnie o aniołach i diabłach". I opowiadania. Jak Lolek szedł na pocztę. Jak Lolek pomagał koledze. Albo pozycja przygodowa dla starszych dzieciaków: "W szarym habicie i czarnym kapturze".
Książki dla młodzieży. Takie z mottem na każdy dzień. I z radami, jak żyć. Udzielają ich idole polskiej młodzieży: Jerzy Dudek, Adam Małysz, Krzysztof Hołowczyc. Wszyscy przywołują Boga.
Dla dorosłych są książki o trwałości małżeństwa, o przewadze modlitwy nad cielesnością i o wyrzeczeniu się grzesznych potrzeb ciała. Oraz o dramacie ludzi, którzy żyją na kocią łapę. Zakupiłam "Żegnaj depresjo". Jest też nowy numer "Pielgrzyma", pisma wydawanego przez diecezję, a w nim dowód cudu Karola Wojtyły, który powołał do życia Glorię Marię, dziecko, które gdyby nie jego zdjęcie położone na ciężarnym brzuchu mamy, nie miałoby szans na przeżycie. I numer "Małego Pielgrzyma". A tam stały cykl "Bóg mówi do mnie" i "Święty uśmiechnięty". Oraz test wiedzy o Janie Pawle II.
Klasztor, katedra i kompleks diecezjalny mają własną elektrownię wodną. Oraz własny hotel. Innego w
Pelplinie nie ma.

Rządzić
W radzie Miejskiej nie ma Platformy Obywatelskiej. Nie ma też PiS, SLD ani nawet LPR. Nazwiska radnych można poznać w "Informatorze Pelplińskim" wydawanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Pojawiają się z okazji opisywanych tam imprez. Na diecezjalnych uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II czy na uroczystościach związanych z Zielonymi Świątkami.
Zarząd miasta pojawia się także przy odwiedzinach rodziców Glorii Marii w miejskim gimnazjum, gdzie opowiadają o świadectwie cudu polskiego papieża. I o sile nadziei. Gimnazjum nosi imię Jana Pawła II. Bywają też w świeckim liceum ogólnokształcącym na uroczystościach związanych z rocznicą papieskiej modlitwy na pelplińskiej Górze Jana Pawła II. Świeckie liceum nosi imię ks. Janusza Stanisława Pasierba. Honorowymi obywatelami miasta są Jan Paweł II, kardynał Stanisław Dziwisz i biskup Jan Bernard Szlaga. Gdyby kler całą Polskę urządził tak jak Pelplin, Bóg chętnie zostałby Polakiem.

JOANNA SKIBNIEWSKA

30 komentarzy:

 1. Są zapisani na UMK żeby dostawać stypendia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pasożyty. Dobrze napisane. Śmierdziele mający się za nadludzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak wlasnie wyglada czesc Polski.
  Swietnie napisane. Szkoda ze ludzie/podatnicy nic nie moga zrobic zeby to zakonczyc ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Teoretycznie mogą - ograniczyć kasę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby "Pani" dała na Kościół choć złotówkę, miałaby Pani prawo się wypowiadać.

   Usuń
  2. Dajemy, my wszyscy, Ty też, w podatkach, których nie płacą.

   Usuń
 5. Tekst ten jest jednym wielkim kłamstwem. Kłamstwo goni kłamstwo. Nie wiem co chciała Pani, Joanno Skibiniewska (nazwisko mi nic nie mówi), ukazać negatywnego w tym tekście: Kościół czy Pelplin. Ukazała Pani negatywnie tylko samą siebie. Z resztą czego ja oczekuję widząc tytuł czasopisma, w którym Pani publikuje. Komunizm pełną gębą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty, anonimowy tchórzu też nic mi nie mówisz. Ja też wybrałem anonimowy, żebyś się mógł dalej brandzlować

   Usuń
 6. Cóż, pomijając już to, jak bardzo zgadzam się z przedmówcą, proponuję może tam najpierw pojechać? Nie sądzę, żeby autorka tego tekstu spędziła w Pelplinie więcej niż 5 minut przejazdem. Dzięki tego typu ludziom rośnie nienawiść wobec kościoła i nie tylko - czysta nienawiść między ludźmi, podburzana przez zacofane emocjonalnie i umysłowo twory ewolucji, bo "ludźmi" ciężko nazwać ludzi głoszących takie bzdury, traktujących je jako prawdę objawioną. Dobrze, że Bóg, choć widzi - to nie grzmi. Bo jakby zagrzmiał, to by pół świata rozpieprzyło. Amen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podły anonimowy sutannowy, czyli "uczony złodziej i kłamca jak uczyła mnie moja babcia, a była wykształconą katoliczką. jak śmiesz obrażać kobietę. która opowiedziała jak jest w pelplinie. byłem tam i do dziś mam na widok sutannowca OBRZYDZENIE wiem też że w pelplinie jest wiele miejscowych daieci spłodzonych przez kleryków i innych sutannowców.

   Usuń
 7. Takie komunistyczne, zakłamane ścierwo jak pani (celowo z małej litery )powinni zetrzeć z powierzchni ziemi...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie dowierzam temu co czytam... jedno wielkie kłamstwo i propaganda. Wszystko wyssane z palca. Radzę głęboko zastanowić się nad karierą bajkopisarza bo jest Pani lepsza niż Andersen i Bracia Grimm...

  OdpowiedzUsuń
 9. Co to ma w ogóle być ? szkoda czasu na czytanie tych bredni.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słaby tekst. Pełen kłamstw. Szkoda słów na ludzi, którzy chcą z niewiadomych powodów szkalować imieniem Kościoła i w tym przypadku Pelplinem. Tekst w całości jest kłamstwem. Zresztą - kto kiedykolwiek był w Pelplinie, ukończył wspomniane szkoły czy też kiedykolwiek coś słyszał o Pelplinie - wie, że jest tutaj napisana nieprawda. Niech Pani, która jest autorem tego tekstu walczy ze swoją nienawiścią w sercu, która jak widać niszczy ją samą

  OdpowiedzUsuń
 11. Tekst pisany jako propaganda walki z Kościołem, a przy okazji oczerniający mieszkańców i samego Pelplina. Zapraszam zatem do Pelplina osoby, które są zachwycone tym teksem i sami niech przekonają się jak jest naprawdę zamiast przytakiwać na bezmiar ludzkiej głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pani daje Ci Profesora GŁUPOTY.

  OdpowiedzUsuń
 13. POLSKA!!! LECHIA GDANSK!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. MÓWI DO pani cała POLSKA cała LECHIA!!! PROPAGANDA EOOO.

  OdpowiedzUsuń
 15. Same bzdury. Znam atmosferę i realia tam panujące choć nie jestem księdzem ani klerykiem. Klerycy obsługują się sami - nie ma żadnej staruszki. Jeśli ktoś to kwestionuje to zapraszam do odwiedzenia seminarium, pięknej katedry jak i samego miasteczka.
  Antyklerykałom mówimy NIE !

  OdpowiedzUsuń
 16. Widac, ze komuzska napisala, swoje swinstwa, anie plakala jak komunia i PZPR wykoryzstawala Polakow i zyla czerwona burzulazja do woli,, a na starosc dobre renty Maja, za katowanie ludzi wierzacych, bo przeciez w statucie mieliw alke z kosciolem.
  KOMUSZCE mowmy NIE, ubekowi Kotlinskiemu mowimy nie! Modrercy Piotrowskiemu mowimy NIE !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Pan bredzi. PZPR może wykorzystywała Polaków, ale większość Polaków o tym, co oznacza słowo wyzysk dowiedziała się dopiero po tym, jak PZPR upadła. I raczej są przerażeni, przerażeni i jeszcze raz przerażeni tą wolnością dla nielicznych (zapewne Pan do nich należy), która oznacza pełne zniewolenie ekonomiczne dla większości żyjącej w panicznym strachu o swoją przyszłość. "Nigdy już nie będzie mnie stać, żeby wyjechać na wakacje", "chory mąż, który musiał pracować dorabiając do renty zmarł z wycieńczenia w pracy" - to są te osiągnięcia, które nie były możliwe w PRL-u, a teraz owszem. Co to ma wspólnego z Piotrowskim, itd.? Nikt już się na to nie nabierze. Tamto to jedno, a to co mamy teraz to drugie.

   Usuń
 17. Typowy polski cebulacki antyklerykalizm. Stek bzdur pisany pod dyktando postępowej i oświeconej lewicy. Na szczęście niewiele osób przeczyta te kłamstwa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Żal mi pani (celowo z małej litery), bo jest pani bardzo zakłamaną osobą!

  OdpowiedzUsuń
 19. BARDZO DOBRY I SOCZYSTO PRAWDZIWY OPIS KATABASIARSTWA W TEJ JAKŻE PRZEŚMIESZNEJ MIEJSCOWOŚCI GDZIE ODBYTNICA JEST WIECZNIE ROZWARTA

  OdpowiedzUsuń
 20. Co za chamski i prostacki tekst, mijający się z prawdą. Pytanie, dlaczego tak bardzo temu lewackiemu ścierwu zależy na niszczeniu KK w Polsce ??

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie byłem tam ale młodzi ludzie bez pracy i w jednym skupisku to napewno jest patologia każdy z nas był lub jest młodziencemi sami wiemy co sie dzieje z popedęm seksualnym i hormonami.

  OdpowiedzUsuń
 22. w ciagu ostatnich 10 lat religia wyciagnala od panstwa rownowartosc 1 460 000 dwupokojowych mieszkan komunalnych. Ile od ludzi mniej mnie obchodzi to wolna wola religijantow, chca niech placa.a Jak kto nie rozumie rownowartosc 2731 km autostrad w cenie sredniej z ub roku, nie liczac ziemi wartosci 24.5 miliarda wyludzone w komisji majatkowej, tak wyglada rzeczywistosc i zrodlo biedy, chwalcie Pana na kleczkach. A na marginesie to wiecie ze wyznajecie reformacje religi mojzeszowej stworzona przez semitow dla semitow?

  OdpowiedzUsuń
 23. Kasa kasa kasa... kasa na komisje kasa z podatkow kasa na nauczanie religi...
  Od niewierzących co płacą podatki też bierzecie kase...
  Odczepcie sie od kasy to sie może nawer nawrócę;-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wczoraj Popiełuszko, a dzisiaj Guantanamo, tortury i porwania niewinnych ludzi i Klewki. A i jeszcze instrukcja co robić w Klewkach z ciałami. I jeszcze zamordowanie dzieci w Nangar Khel. Taka duża różnica?

  OdpowiedzUsuń